Witaj Na Moim Blogu ! ! !

Hej mój blog jak sama nazwa wskazuje jest o koniach. Jest na nim mnóstwo ciekawych rzeczy i wpisów na temat koni np:

* Kawały o koniach

* Informacje na temat koni

* Ciekawostki na temat koni

* I wiele innych rzeczy



Miłego czytania !!
Licze na komki ;)

wtorek, 25 października 2011

Choroby koni

 Konie to nietylko pasja....To sposób na życie...

Podbitek

Podbitek to miejscowe stłuczenie kopyta spowodowane najczęściej przez nadepnięcie na kamień lub ostra jazda po twardym podlożu, niestaranne czyszczenie kopyt lub wadliwe kucie. Koniu "podbitemu" należy dać kilka dni wolnego od pracy i postawic na mokrej glinie. Ponadto stosuje sie zimne okłady. Powinien się nim zając lekarz weterynarii.
Mięśniochwat
Powstaje najczęsciej u koni dobrze żywionych, które zostały użyte do pracy po kilku dniowej przerwie i obfitym żywieniu. Koń staje się nagle ociężały, ma sztywny chód, stwardniałe mięśnie krzyża i zadu, wydala mocz barwy brunatnej, silnie sie poci. Chorego konia nalezy niezwłocznie umieścić w ciepłej stajni i wezwać weterynarza. Do czesu jego przybycia należy konia ciepło okryc. Coroba może doprowadzićdo znaczego wycięczenia konia, a nie leczonego - do śmierci. Aby nie dopuścić do mieśniochwatu, należy zapewnić koniowi codzienny ruch, a jeśli pozostawia się go w stajni, zmniejszyć dawki paszy treściwej do połowy.

Kolka
Powoduje ją nadmiar paszy treściwej, pojenie w nieodpowiednim czasie, zepsuta pasza, nagła zmiana żywienia, zadanie paszy łatwo fermentującej wygłodzonemu koniowi po ciężkiej i wyczerpującej dla niego pracy. Kolkę mogą powodować rónież pasożyty przewodu pokarmowego. Objawy : koń nie przyjmuje pożywienia, bije kopytami, tarza się, ciężko dyszy, poci się,jest niespokojny i ogląda się na boki. Koń wymaga natychmiastowej pomocy. Należy okryć go derką, nacierać boki słomą i powoli go oprowadzać. Niezbędna jest pomoc lekarza


Gruda

Gruda to stan zapalny skóry w okolicach stawu pęcinowego. Powodują go zabrudzona i mokra ściółka w stajni, praca na mokrym terenie, odmrożenia. Powodem mogą być również pasożyty. Najczęstrzymi objawami są : obrzmienie skóry, na któej pojawiają się pęcherzyki wylepione ropą oraz strupy. Sierść jest zlepiona. Należy natychmaiast wymienić ściółkę w stajni i wezwać lekarza.


Nadgwożdżenie

Uraz polegający na przebiciu podeszwy kopyta ostrym przedmiotem. Wskutek nadgwożdżenia koń odczuwa ból i kuleje. Przedmiot, który spowodował uraz należy ostrożnie usunąć. Ranę trzeba dokładnie okazić i zabandażować w celu uniknięcia zanieczyszczenia rany. Koń powinien zostać zwolniony z pracy na jakiś czas.


Zagwożdżenie

Występuje wskutek uszkodzenia tworzywa kopytowego przy nieprawidłowym wbijaniu podkówiaka. Już podczas kucia koń wyszarpuje nogę, a zaraz później kuleje. W takiej sytuacji konia należy natychmiast rozkuć, a do otworu po podkówiaku wlać jodynen rywanol lub inny środek odkażajacy i założyć opatrunek na kopyto. Po 24 godzinach należy zmienić opatrunek. Zazwyczaj po kilku dniach kulawizna ustępuje.


Ochwat

Ochwat jest to rozległe zapalenie tworzywa kopytowego. Przyczyną może być : pojenie zgrzanego konia, przeziębienie, postawienie zgrzanego konia w zimnym pomieszczeniu lub przeciągu, zbyt dużo białka w paszy. Puszki kopytowe konia cierpiącego na ochwat są gorące. Trudności sprawia mu poruszanie się. Jeśli tylko ma możliwość opiera się o ściany aby odciążyć kończyny. Należy natychmiast wezwać lekarza.



Zapoprężenie
Powstaje przy schylaniu się konia, który ma już podciągnięty popręg, lub gdy koń obraca się w wąskim stanowisko po dopięciu popręgu. Następuje uszkodzenie mięśni piersiowych. Występuje obrzęk w dolnej części brzucha(w miejscu przylegania popręgu). Leczenie polega na stosowaniu zimnych okładów. W tym czasie jeździć można tylko na oklep.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz